5 (100%) 2 votes

Prinášame tipy: Ako si najlepšie zatepliť strop?

Plánujete zatepľovať? Najskôr je nutné zamyslieť sa nad vhodným riešením, ktoré zamedzí straty tepla a zároveň zabráni prehrievaniu domu. Teplo z miestností môže unikať nielen cez fasádu, ale rovnako aj cez strop. Preto sa odporúča zateplenie stropu, hlavne v prípade neobývaného podkrovia.

Zateplenie stropu striekanou izoláciou

Zdroj foto: pexels.com

Zvážte dôvody zateplenia

Ešte pred samotnou realizáciou zateplenia domu treba vziať do úvahy jeho ekonomický prínos. S izoláciou stropu úzko súvisí aj zateplenie ostatných konštrukcií v dome. Ak idete zatepľovať strop starého tehlového domu bez dodatočného zateplenia, je logické zvážiť okrem izolácie stropu aj izoláciu fasády.

Po preskúmaní ekonomického hľadiska prichádza na rad voľba zateplenia. Na trhu existuje množstvo riešení. Lámete si hlavu nad tým, pre aké sa rozhodnúť? Výhrou môže byť správna kombinácia formy zateplenia pri jednotlivých častiach domu. Požívatelia sami prišli na to, že nie je podstatné zatepliť, ale v prvom rade sa vybrať správnou cestou.

 

Fenomén v oblasti zateplenia

Skvelým riešením môže byť zateplenie domu striekanou izoláciou. V oblasti nie je žiadnou novinkou, ale stále si hľadá medzi ľuďmi svoje miesto. Striekaná penová izolácia je v podstate pena používaná pri izolovaní stropov, stien a iných častí domov alebo budov. Jej funkciu môžeme prirovnať ku termoske – udržiava chlad a v prípade potreby  tepla ho nepustí von.

Vyniká hneď niekoľkými vlastnosťami – udržuje si svoj objem, je stála, nezmršťuje sa a je odolná voči hlodavcom. Rovnako vynikajúce dokáže vyplniť rohy, či už sa chystá izolácia podkrovia alebo stropov. Toto môže byť veľkou výhodou. Dostane sa medzi steny, ale dobre poslúži aj ako podklad pod poter.

Navyše pri zateplení plechových striech bude dobrým zvukovým izolantom. Okrem skvelých zvukovo-izolačných predností môžeme spomenúť aj jej cukrársky vzhľad, ktorý vzbudzuje hlad v nejedných očiach. Pena je dokonca ekologická a jej použitím budete šetriť životné prostredie. To znie celkom lákavo, nie?

 

Sklená „perinka“

Ďalším riešením môže byť izolácia pomocou sklenej minerálnej vlny, známa aj ako sklená vata. Dokáže dodať konštrukcii zvukovú nepriezvučnosť, ale jej použitie je vhodné najmä pri menej zaťažovaných častiach stavby. Vďaka štruktúre a pružným vláknam dokonale vyplní všetky medzery a škáry, takže je vhodná napríklad pri šikmých strechách.

Medzi jej iné prednosti patria skvelé tepelné, protipožiarne a akustické vlastnosti. Je vyrobená z prírodných materiálov a garantuje dlhú životnosť. Nemala by byť však dlhodobo vystavená vlhkosti. Ak sa zamočí (napríklad počas dažďov), vyžaduje sa jej vysušenie a až následne je s ňou možná opätovná práca.

Na prvý pohľad „vatu“ spoznáte veľmi rýchlo – jej tvar pripomína valec a jej veľkou výhodou je ľahká manipulácia a preprava.

 

Obráťte sa na odborníka

Zabudnite na horúce leto alebo neskutočnú zimu! Dobre fungujúca izolácia spraví váš domov útulnejším a vy sa do neho budete ešte radšej vracať. Zatepľovanie je veľmi často vyskytujúcou sa témou, no nie vždy jej každý skutočne rozumie.

Pri zateplení je najlepšie zveriť sa do tých správnych rúk. Odporúčame nájsť si odborníka, ktorý osobne preverí detaily konštrukcie a môže tak správne navrhnúť skladbu zateplenia domu.