5 (100%) 1 vote

Ako znížiť nehodovosť na cestách?

 

Z roka na rok je na cestách viac a viac áut. Najsmutnejšie však je, že vodiči sa vyvážajú sami a neuvedomujú si, že práve takíto vodiči ako oni spôsobujú v mestách dopravné kolapsy a výrazne znižujú kvalitu ovzdušia. Aj po zavedení určitých opatrení ale nehodovosť stále stúpa.

Čo by ale pomohlo k zníženiu nehodovosti na cestách?

Ako znížiť nehodovosť na cestách?

Lepšie osvetlenie cestných komunikácií

Na začiatok by pomohlo lepšie osvetlenie cestných komunikácií. Viaceré mestá a obce pri výbere verejného osvetlenia zohľadňujú predovšetkým finančnú stránku, avšak prioritou by mala byť vysoká svietivosť a nízke prevádzkové náklady. Jedným z takýchto osvetlení je LED osvetlenie. LED osvetlenie cestných komunikácií prispeje k lepšej viditeľnosti a tým pádom aj zníženiu nehodovosti. Lepšie osvetlenie cestných komunikácií prispeje aj k zníženiu kriminality, najmä na sídliskách, ktoré sú zvýšenou kriminalitou „preslávené“.

Jeho prevádzkovanie je nenáročné, je finančne úsporné a hlavne zabezpečuje vysokú svietivosť. Práve vysoká svietivosť tohto verejného osvetlenia výrazne znižuje nehodovosť na cestách. Vodičom poskytuje kvalitnejší rozhľad.

Ako znížiť nehodovosť na cestách?

Znížiť rýchlosť v rizikových častiach

 

V mnohých prípadoch by pomohlo zníženie rýchlosti na rizikových úsekoch. Autá v niektorých častiach miest alebo mimo miest jazdia prirýchlo a práve vysoká rýchlosť je príčinou dopravných nehôd. Aby sa znížila nehodovosť, odporúča sa znížiť rýchlosť v rizikových častiach miest a zníženie rýchlosti sa odporúča zrealizovať aj na nezrekonštruovanej vozovke – vozovke v zlom, resp. dezolátnom stave.

Znížiť nehodovosť môže aj kvalitnejšie osvetlenie parkoviska. Mnohí šoféri sa pri naštartovaní nepresvedčia, že okolo nich nikto nejde a častokrát havarujú skôr, ako vyjdu z parkoviska.

Znížiť nehodovosť môže jedine zníženie rýchlosti, kvalitné osvetlenie verejných komunikácií a parkovísk a hlavne častejšie hliadky na rizikových miestach – na miestach, kde vodiči najčastejšie nedodržujú maximálnu povolenú rýchlosť.