Rate this post

Aké chyby robíme pri starostlivosti o auto?

 

Súčasťou každej rodiny sú aj automobily. V súčasnosti si bez nich nevieme predstaviť ani jeden deň. Ak by sa nám náhodou pokazilo, nie sme schopní existovať bez neho.

Aby nám však automobil fungoval bez zbytočných porúch, nemali by sme sa dopúšťať týchto chýb a autá by sme si mali hýčkať, aby sa nám nekazili.

Aké chyby robíme pri starostlivosti o auto?

Nešetríme brzdy

 

Brzdy sú dôležité súčasti áut asi tak, ako planétové prevodovky v stavebných strojov. Aby sa však nezničili, mali by sme si ich šetriť. Šetrenie bŕzd môžete realizovať tak, že pri dobŕždaní preradíte rýchlosť na nižšiu. Brzdenie motorom vám výrazne ušetrí brzdy. Ak nechcete mať komplikácie s brzdami, mali by ste občas brzdiť aj motorom.

Jazdenie na zimných pneumatikách počas celého roka

 

Okrem nepremysleného brzdenia robíme chybu v tom, že jazdíme v zimných pneumatikách počas celého roka. Aj keď si niekto myslí, že na tom ušetrí, nie je to pravda. Keď budete jazdiť na zimných pneumatikách, ktoré majú iné zloženie, iný dezén ako letné pneumatiky, riskujete nehodu. Zimné pneumatiky, ktoré sú stavané na chladné ročné obdobie a na sneh a ľad, nemôžu dobre jazdiť na rozhorúčených vozovkách. Predsa len jazdou na zimných pneumatikách v lete sa zvyšuje aj celková spotreba, takže v konečnom dôsledku ani neušetríte.

Ak sa vám pokazí čelná prevodovka a budete potrebovať novú čelnú prevodovku, ako si predstavujete, že bude vaše auto fungovať bez novej čelnej prevodovky?

Aké chyby robíme pri starostlivosti o auto?

Vždy si kupujte aj letné, aj zimné pneumatiky a striedajte ich v pravidelných intervaloch. Dávajte si však pozor, napríklad v Čechách sú iné podmienky na používanie sezónnych pneumatík. Líšia sa najmä termíny, kedy je potrebné mať prezuté pneumatiky podľa aktuálnej sezóny.

Nezabúdajte si aj dávať kontrolovať dezén. Sám automechanik, ku ktorému chodíte prezúvať, vám poradí, či ešte môžete jazdiť na daných pneumatikách, alebo by ste si mali kúpiť nové.